22.03.2016

Jedziemy zwiedzać, czyli co zrobić, aby dostać się na terytorium Rosji w celach turystycznych

Rosja jest jednym z nielicznych (znanych mi) państw, do których aby przylecieć/wjechać, potrzebna jest wiza. A jeśli wiza, to znaczy, że bez paszportu się nie obędzie. Jak wyrobić paszport, pewnie wszyscy wiedzą Załatwia się to w Urzędzie Wojewódzkim właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego. Trzeba jednak pamietaćże data ważności paszportu musi być dłuższa niż pół roku, czyli jeśli jego ważność kończy się np. za 2-3 miesiące, to nikt nam wizy nie wyda. 
Kiedy mamy już paszport, możemy załatwiać wizę. I tu mamy dwie opcje. Możemy złożyć samodzielny wniosek wizowy w konsulacie RF, lub poprzez biuro pośrednictwa. O ile druga opcja jest droższa (ze względu na dodatkową opłatę za pośrednictwo), o tyle jest to opcja prostsza. 
Aby dostać wizę należy wypełnić elektronicznie wniosek w języku rosyjskim bądź angielskim za pomocą specjalnej strony internetowej: http://visa.kdmid.rui wydrukować go, a potem udać się wraz z nim do Wydziału Konsularnego lub Rosyjskiego Centrum Wizowego. Poprawne wypełnienie wniosku nie jest wcale taką prostą sprawą ponieważ niektóre pozycje nie do końca wiadomo jak wypełnić, a jeden mały błąd może nas kosztować odmowę wydania wizy lub konieczność kilku wizyt w wyżej wymienionych instytucjach. Sam wniosek to jednak nie wszystko. Trzeba mieć jeszcze wykupione ubezpieczenie na czas podróży, zdjęcie paszportowe (nie starsze niż pół roku) oraz voucher turystyczny (rezerwację hotelową).  
Opcja skorzystania z usług biura pośrednictwa pomoże nam zaoszczędzić czas i nerwy, gdyż wszystko zrobią za nas i w takim wypadku wydanie wizy jest praktycznie 100% pewne. Do wielu agencji nie trzeba nawet jechać osobiście, a wszystkie niezbędne dokumenty można przesłać do nich za pomocą kuriera. Pamiętać należy tylko o tym, że musi to być agencja z naszego województwa. W moim przypadku cena za ich usługi wynosiła 70 zł (mazowieckie). 
Samo wyrabianie wizy trwa 7-10 dni roboczych w trybie zwykłym. Można skorzystać oczywiście z trybu przyspieszonego, ale wtedy koszty znacznie wzrastają
Jak kształtuje się cena wizy turystycznej? Sama opłata za wizę wynosi 152 zł, a do tego doliczyć należy tak zwany serwis konsularny w wysokości 25 EUR (równowartość w PLN), a więc zależy on od ceny euro w danym dniu. Voucher turystyczny to koszt 100-150 zł + ubezpieczenie. Sumując, ostateczna cena takiej wizy wychodzi w granicach 450-500 zł (około 470 zł płaciła moja rodzina w lutym). Wiza taka jest jednorazowa i można na niej przebywać na terenie Federacji Rosyjskiej maksymalnie do 30 dni.  
Planując podróż do Rosji samochodem, trzeba również wyrobić wizę tranzytową przez terytorium Białorusi - o ile tą właśnie drogę wybierzecie, ponieważ można tutaj dotrzeć również innymi drogami lądowymi jak słusznie zaznaczył w komentarzu czytelnik :) 


Powyższe informacje dotyczą tylko i wyłącznie wiz turystycznych. Na temat innych rodzajów wiz i możliwości przyjadzu, a w tym o biletach lotniczych - następnym razem :)

7 komentarzy:

  1. "Z nielicznych do których potrzebna jest wiza" - to nie całkiem prawda - do ponad 63% państw świata jest potrzebna wiza.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może lepiej w takim razie byłoby napisać - z nielicznych mi znanych :) Dziękuję za podpowiedz.

      Usuń
  2. A i wiza białoruska też nie zawsze jest potrzebna - przecież można wjechać samochodem do Rosji bezpośrednio przez Litwę, Łotwe lub Estonie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To też prawda. Tak się składa, że przez Białoruś właśnie jechaliśmy jako, że to najkrótsza droga (o ile mi wiadomo) i stąd to wtrącenie.

      Usuń
  3. Trzeba więc być niezłym głupkiem aby chcieć tracić tyle czasu aby dostać durną pieczątkę wizy. Rosja to piękny kraj, ale Rosjanie....mają wciąż kompleksy "ludzi radzieckich." Tam na pewno nie pojadę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy popatrzeć ilu ludzi stoi codziennie w kolejce po wizę do USA, a ją jeszcze trudniej dostać. Oni też są głupkami?
      Wielu Rosjan znasz osobiście, że masz o nich taką opinię?

      Usuń
  4. Kiedyś mi się marzył wyjazd turystyczny, to czytałam o tych całych przepisach. Szkoda, ze do obwodu kali. też tak trzeba, bo to blisko z mazur, byliśmy raz pod samą granicą i niestety, nic dalej ;)

    OdpowiedzUsuń