1.05.2016

1 maja - Wielkanoc :)

Właśnie dziś swoją Wielkanoc, czyli Paschę obchodzą wyznawcy religii prawosławnej. Dlaczego dopiero 1 maja i tak długo po katolickiej Wielkanocy? Skąd ta różnica? Wynika to z innego sposobu wyznaczenia daty tego święta co wiąże sie z posługiwaniem się różnymi kalendarzami (gregoriańskim i juliańskim). Katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a prawosławna cerkiew dodaje do tego jeszcze to, że Niedziela Wielkanocna musi wypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (oba święta są ze sobą silnie związane). W religii praowsławnej, jak w katolickiej, również istnieje Wielki Tydzień, w czasie którego odbywają się rozliczne msze. Rozpoczyna go niedziela palmowa, zwana Wierzbną. W cerkwiach święci się palmy złożone z gałązek wierzbowych z baziami, przybranych zielenią i wstążkami. W Wielką Sobotę święci się pokarmy. Późnym wieczorem odprawiana jest uroczysta Jutrznia paschalna. Najpierw jest krótkie nabożeństwo przy grobie pańskim, a o północy rusza procesja wokół kościoła. Swiątynie obchodzi się trzykrotnie, a potem staje przed głównymi drzwiami, które są otwierane na znak otwarcia grobu pańskiego i zmartwychwstania Chrystusa. Wówczas z radosnym okrzykiem "Chrystus Zmartwychwstał. Śmiercią śmierć podeptał i wszystkim będącym w grobach życie wieczne darował" - wchodzi się do świątyni gdzie sprawowana jest liturgia zakończona poświęceniem chleba, który rozdrabnia się i rozdaje wiernym. Do tracydji prawosławnej, tak jak i katolickiej należy farbowanie (kraszenie) jajek. Prawosławny koszyczek różni się trochę od naszego. Jest on bardziej "skromny". Umieszczamy w nim tylko jajka, paschę czyli "deser" na bazie tłustego twarogu i bakalii, na wierzchu której powinny znajdować się dwie literki XB co oznacza Christos Woskres (Chrystus zmartwychwstal) i kulicz, co przypomina babkę drożdżową, ale robi się go w wysokiej formie i z wierzchu ozdabia polewąświęconkach stoją zapalone świece, które mają symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa.


Nasza "święconka".

Są też jednak i tacy, którzy dokładają, tak jak w katolicyzmie, chleb, kiełbasy, sól itp. To zależy tak naprawdę od regionu i miejsca. Inaczej będzie w mieście, a inaczej na wsi.  
Niedziela zaczyna się od uroczystego śniadania. Zaczyna się oczywiście od pokarmów z koszyka, podobnie jak w każdy następny dzień (przez 3 dni). Przy okazji jest czas na zabawę. Każdy bierze po jednym jajku i stuka się z innymi. Ten komu nie pęknie skorupka ten jest szczęśliwym wygranym :) 
Niestety nie ma tu czegoś takiego jak Lany Poniedzialek. Dzień po Wielkanocy wszyscy muszą wrócić do codziennych obowiązków i pracy... Tym razem jednak pojawił się wyjątek ze względu na to, iż 1 maja w Rosji, tak jak w Polsce, obchodzone jest święto pracy, a jako, że przypada ono w niedzielę, to wolne przeniesiono na poniedziałek, a żeby było lepiej to dołożono jeszcze jeden dzien wolny i tak do codzienności wrócimy dopiero 4 maja :) A kolejny weekend również będzie przedłużony, a o tym dlaczego  - następnym razem! 

1 komentarz:

  1. aaa, to i za Wami świętowanie w Majówkę! ;) cudowna pora na te święta, wiosna pełną parą, zielono, pięknie. Doskonały czas do radowania! ;)

    OdpowiedzUsuń